Ana içeriğe atla

Doç. Dr. Zehra Sema DEMİR, 10. Uluslararası Türk Halk Kültürü Kongresi'nde "Halk Kültürü ve Sürdürülebilirlik" Temalı Serginin Küratörlüğünü Yaptı

Fakültemiz Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hocalarından Doç. Dr. Zehra Sema DEMİR, 10. Uluslararası Türk Halk Kültürü Kongresi'nde "Halk Kültürü ve Sürdürülebilirlik" temalı serginin küratörlüğünü yapmıştır. Sergi, geleneksel yaşamda barınma, dokuma ve beslenme kültürünün çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu kongrede DEMİR, "Dünyada ve Türkiye’de Halk Kültürünün Sürdürülebilirliğini Sağlamada Müzelerin Rolü" başlıklı bir konuşma da gerçekleştirmiştir. 

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Münire Kevser Baş ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümü bölüm başkanı Prof. Dr. Turan Karataş "Mütefekkir Şair Sezai Karakoç Kitabı"na Yazılarıyla Katkı Sundu

Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları tarafından "Mütefekkir Şair Sezai Karakoç Kitabı" yayımlandı. Asım Öz ve Aykut Ertuğrul'un editörlüğünde hazırlanan kitap, yaklaşık elli inceleme ile Sezai Karakoç'un hayatı, fikri, sanatı ve şiir anlayışına odaklanıyor.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Münire Kevser Baş, Yücel Kayıran Editörlüğünde Hazırlanan "Modern Türk Şiiri" Özel Sayısında "Poetik Bir Metin Olarak Ebubekir Eroğlu'nun 'Yol Elçisi' Şiiri" Başlıklı Yazısıyla Yer Aldı

Doğu Batı Dergisi'nin Cumhuriyet'in 100. yılı için hazırladığı "Modern Türk Şiiri" sayılarının üçüncü cildi yayımlandı. Editörlüğünü şair Yücel Kayıran'ın üstlendiği bu sayılar; "Modern Türk Şiirinin Doğuşu", "Şiir Eleştirisi ve Poetik Sorunsal" ve "Modern Türk Şiirinde 'Yeni Gövde' Arayışı" üst başlıkları altında Türk şiirinin Tevfik Fikret'ten günümüze ulaşan tarihsel gelişimine, poetik süreçlerine ışık tutuyor.

Doç. Dr. Nagihan Gür ve Fakülte Sekreteri Nihal Tekin'in Koordinatörlüğünü yürüttüğü “Yeniden Kullan: Ekolojik Bilinci Geliştirme ve Sosyal Paylaşım Projesi” Hürriyet Gazetesi'ne Konu Oldu

Fakültemiz Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Doç. Dr. Nagihan Gür ve Fakülte Sekreteri Nihal Tekin'in koordinatörlüğünü yürüttüğü “Yeniden Kullan: Ekolojik Bilinci Geliştirme ve Sosyal Paylaşım Projesi”nin 9. sergisi, 13 Kasım 2023 tarihinde Sümerbank Binası Kütüphane Fuaye alanında açıldı. Proje, Hürriyet Gazetesi'ne konu oldu.

“Yeniden Kullan” Sergimizi açtık! (13 Kasım 2023)

ASBÜ Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi adına yürütülen “Yeniden Kullan: Ekolojik Bilinci Geliştirme ve Sosyal Paylaşım Projesi”nin 9. sergisi, 13 Kasım 2023 tarihinde Sümerbank Binası Kütüphane Fuaye alanında açıldı. Üniversitemiz mensuplarının kullanılabilir durumdaki ikinci el eşyalarını bağışlayarak destek oldukları projemiz, seçimlerimizin ekolojik sistemdeki etkileri üzerine farkındalık yaratmayı ve ikinci el eşya kullanımına özendirerek alternatif bir tüketim modeli oluşturmayı hedeflemektedir.

19-20 Ekim tarihlerinde Fakültemiz tarafından Cumhuriyet'in 100. Yılında Sosyal Bilimler: Süreklilik ve Dönüşüm Sempozyumu Gerçekleştirildi

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültemiz tarafından düzenlenen "Cumhuriyet'in 100. Yılında Sosyal Bilimler: Süreklilik ve Dönüşüm Sempozyumu" 19-20 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Değerli katılımcılarımız, sosyal bilimlerin 100 yıllık serüven içerisinde geçirdiği dönüşümü, disiplinlerin geleceğini ve günümüzün problemlerine çözüm üretme noktasında bu disiplinlerin ne gibi görevler üstlenebileceğini sundukları bildirilerle ele aldılar. 

Fakültemiz Akademik Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

ASBÜ Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi Akademik Genel Kurulu, 06 Ekim 2023 Cuma günü üniversitemiz Sezai Karakoç Salonu'nda Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Musa Kazım Arıcan ve Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinin katılımları ile ASBÜ Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münire Kevser Baş başkanlığında gerçekleştirildi.

ASBÜ Türk Dili ve Edebiyatı, Yeni Eğitim Öğretim Döneminde İngilizce Müfredatıyla Öğrenci Kabulüne Başlayacak

ASBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2023-2024 akademik yılı itibariyle %30 İngilizce eğitim müfredatıyla öğrenci kabulüne başlayacaktır. Üniversitemizin ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün uluslararasılaşma misyonunun bir parçası olan bu kararla, bölüm öğrencilerimiz iki dilli bir eğitim imkânına sahip olacak ve böylece hem kendi alanlarında hem de farklı disiplinlerde Türkçe ve İngilizce içeriklerle üniversite eğitimlerini tamamlayacaktır.

Prof. Dr. Sutay Yavuz'un Sosyal Hizmet İş Gücü Analizi Projesi Hazırlık Çalıştayı Katılımı

Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sutay YAVUZ,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile UNICEF tarafından 19 Haziran 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen Sosyal Hizmet İş Gücü Analizi Projesi Hazırlık Çalıştayına proje danışmanı olarak katıldı. Link için tıklayın.

ASBÜ 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde Fakültemiz İlk Mezunlarını Verdi

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültemizin ilk mezunlarının yer aldığı ASBÜ 2022-2023 akademik yılı mezuniyet töreni, fakülte birincisine ödül takdimiyle başladı ve sonrasında öğrencilerin mezuniyet belgelerinin takdimi ve kep atma töreniyle devam etti.

ASBÜTV'de yayınlanan mezuniyet törenini izlemek için tıklayınız.

ASBÜ Genç Yazarlar Topluluğu, Anadolu Medeniyetleri Müzesine Ziyaret Gerçekleştirdi!

Doç. Dr. Zehra Sema Demir ile birlikte gerçekleştirilen etkinlikte, genç yazarlar, müzenin önemini ve tarihçesini detaylı bir şekilde öğrendi.

Doç. Dr. Zehra Sema Demir'in tarih ve arkeoloji alanındaki uzmanlığı, gezi boyunca genç yazarlara büyük bir rehberlik sağladı. Özellikle, Gılgamış Destanı'nın konusunu oluşturan Haberciler Duvarı Ortostatı eseri üzerinden yaptığı anlatım, genç yazarların insanlık tarihi hakkında daha kapsamlı bir bakış açısı kazanmalarını sağladı.

Fakültemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencisi Tahsin Emre Acar, "Rusya Hükûmet Bursu"nu Kazandı

 

ASBÜ Türk Dili ve Edebiyatı çift anadal öğrencisi Tahsin Emre Acar, "Rusya Hükûmet Bursu"nu kazanmıştır. Burs kapsamında Acar, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Rusya'da "Doğu ve Afrika Çalışmaları" bünyesinde yüksek lisans eğitimi görecektir. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

1

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.